© 2015 Bartek

Czy warto zostać lekarzem?

Studia na akademiach medycznych cieszą się od lat niesłabnącym, ogromnym zainteresowaniem, pomimo tego, że są to studia długie i trudne. Zawód ten pasjonuje i pociąga zarówno tych, u których istnieje wyjątkowo silna chęć pomocy innym ludziom i ratowania im życia, jak i tych, których ambicje powiązane są przede wszystkim z rozwijaniem nauk medycznych, czyli badaniami naukowymi, które sprawiają przecież, że jako społeczeństwo żyjemy coraz zdrowiej i dłużej.

Zawód dla wybranych

Zawód lekarza, to nic innego jak ratowanie zdrowia i życia innych ludzi

Autor zdjęcia: Montage Communications

Kiedy młody lekarz dostaje swój dyplom i decyduje się wykonywać ten zawód, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że musi mu podporządkować całe swoje życie. Zawód lekarza, to nic innego jak ratowanie zdrowia i życia innych ludzi. Medycyna to bowiem przede wszystkim służba innym ludziom, którym lekarz w żadnej sytuacji nie może odmówić pomocy. Spoglądając na to z tej perspektywy, lekarz nigdy nie kończy swojej pracy, z uwagi na to, że zawsze musi być do dyspozycji, gotowy do niesienia pomocy innym. Poza tym, pamiętać musimy również o tym, że wychodząc ze szpitala czy też gabinetu, lekarz opuszcza swoich pacjentów tak naprawdę jedynie fizycznie, bowiem ich problemy zabiera ze sobą.

Lekarz musi nieustannie poszerzać swą wiedzę, dokształcać się i rozwijać. Tylko dzięki temu jest on w stanie leczyć swoich pacjentów w najbardziej odpowiedni dla nich sposób. Dobry lekarz w swojej dziedzinie powinien wiedzieć wszystko, zarówno w praktyce, jak i teorii. Powinien również potrafić tę wiedzę w przystępny sposób przekazać choremu lub też jego bliskim. Lekarz powinien też być empatyczny i ludzki, widuje się przecież codziennie z pacjentami i ich rodzinami – z ludźmi, których spotkało czasem naprawdę wielkie nieszczęście. Ten kontakt wymaga od lekarzy przede wszystkim zrozumienia sytuacji tych ludzi, umiejętności wczucia się w ich cierpienie fizyczne i psychiczne.

Zawód lekarza to także ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie innych ludzi. Nic więc dziwnego, że ubezpieczenia dla lekarzy są tak popularne. Polisa taka chroni bowiem nie tylko samego lekarza przed roszczeniami poszkodowanych przez niego pacjentów, ale także stanowi zabezpieczenie skuteczności dochodzenia takich roszczeń dla tych pacjentów. Bo choć niewątpliwie każdy lekarz robi co może by jedynie pomagać swoim pacjentom, zdarzają się sytuacje, w których nieumyślnie doprowadzi on do pogorszenia stanu ich zdrowia. W tym zawodzie, nawet niewielki błąd może okazać się jednak nie do naprawienia…